Tomografia

Strona główna Tomografia
Tomograf komputerowy stojący w specjalistycznej pracowni tomograficznej Ars Medica

Skuteczna diagnostyka obrazowa

W naszej Pracowni Tomografii Komputerowej dzięki dużym możliwościom technicznym sprzętu, specjalistycznemu oprogramowaniu klinicznemu oraz wykwalifikowanej kadrze radiologów, zapewniamy bardzo dokładną diagnostykę obrazową. Szczególną uwagę przywiązujemy do badania narządów klatki piersiowej, jamy brzusznej oraz głowy, prowadzimy diagnostykę chorób nowotworowych i monitoring efektów ich leczenia. Zainstalowane w pracowni TK oprogramowanie umożliwia objęcie w/w obszarów szczególnie dokładnymi protokołami badania. Zgromadzona na naszym serwerze baza wszystkich dotychczas wykonanych w pracowni badań umożliwia ocenę postępu choroby, wprowadzonego leczenia oraz wdrożonej terapii.

Lekarz wręczył Ci skierowanie na tomografię komputerową?

Jeżeli to Twoje pierwsze tego typu badanie na pewno nurtuje Cię wiele pytań. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na kilka podstawowych. W razie jakichkolwiek wątpliwości – śmiało zapytaj swojego lekarza.

Co to jest tomograf komputerowy i jak wygląda?

Tomograf komputerowy służy do przeprowadzenia specjalistycznych badań radiologicznych wykorzystujących promieniowanie rentgenowskie. Aparat składa się ze stołu, obręczy, czyli tzw. gantry, w której znajduje się lampa rentgenowska, oraz specjalnej konsoli służącej do programowania badania. Pacjent umieszczony na specjalnym ruchomym stole jest przesuwany do wnętrza aparatu. Podczas badania lampa krąży wokół pacjenta emitując pod różnymi kątami wiązki promieniowania. Promieniowanie przechodzi przez ciało pacjenta i odbierane jest przez detektory. Im więcej rzędów detektorów tym uzyskany obraz jest dokładniejszy.

Czy badanie jest bolesne i uciążliwe?

Badanie tomografem komputerowym jest całkowicie bezbolesne. Dyskomfort może powodować jedynie wenflon, zakładany w celu podania kontrastu. Dla otrzymania czytelnego obrazu narządów konieczny jest chwilowy, całkowity bezruch pacjenta. W trakcie badania narządów klatki piersiowej, jamy brzusznej i czasami miednicy małej należy na polecenie osoby wykonującej badanie, wstrzymać oddech. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszej technologii możliwa jest ocena dużych partii ciała w bardzo krótkim czasie, w trakcie jednego wdechu. Osoby niespokojne lub małe dzieci mogą wymagać krótkiego znieczulenia, wykonywanego przez lekarza anestezjologa.

Co to jest kontrast?

Kontrast to substancja, używana w radiologii do poprawy jakości i wyrazistości uzyskiwanych obrazów. Podaje się ją dożylnie lub do jamy ciała. Nowoczesne środki kontrastujące zawierają w swoim składzie związki niejonowe, które są dobrze tolerowane, rzadko wywołują reakcje alergiczne i minimalizują objawy uboczne. Jeśli masz alergie na środki zawierające jodynę, koniecznie poinformuj o tym technika.

Jak przygotować się do badania?

Badanie tomografem komputerowym nie wymaga specjalnych przygotowań. Należy zgłosić się na czczo, czyli co najmniej 6 godzin wcześniej nie należy przyjmować pokarmów stałych. Jeżeli pacjent przyjmuje stale leki – należy wziąć je zgodnie z zaleceniem lekarza. Do badania nie trzeba się całkowicie rozbierać a jedynie zdjąć okrycie wierzchnie i grubsze warstwy ubrania, usunąć metalowe elementy odzieży i wszelką biżuterię (paski z klamrą, kolczyki, łańcuszki) oraz sprawdzić dokładnie kieszenie.

Czy są przeciwwskazania do wykonania badania?

Tomografia komputerowa wykonywana jest zawsze na zlecenie lekarza. Dla Pań głównym przeciwwskazaniem jest ciąża lub jej podejrzenie. W przypadku występowania u pacjenta: schorzenia w obrębie tarczycy, astmy oskrzelowej, alergii, niewydolności układu krążenia, układu oddechowego, nerek lub wątroby przed badaniem konieczna będzie konsultacja z lekarzem radiologiem oraz dodatkowe wyniki badań potwierdzające możliwość przeprowadzenia badania.

Czy badanie tomografem komputerowym jest szkodliwe?

Nowoczesne aparaty, taki jak zainstalowany w naszym Centrum Medycznym ARS MEDICA, używają optymalnych dawek promieniowania. Wysoko wykwalifikowany personel medyczny dba o to, aby czas napromieniowania był możliwie jak najkrótszy a uzyskane obrazy jak najdokładniejsze.

Cennik

Zabieg Cena
Głowa bez kontrastu 250 PLN
Głowa bez i z kontrastem 310 PLN
Twarzoczaszka bez kontrastu 210 PLN
Twarzoczaszka bez i z kontrastem 350 PLN
Twarzoczaszka z kontrastem 255 PLN
Uszy - piramida kości skroniowej 270 PLN
Oczodoły bez kontrastu 210 PLN
Oczodoły bez i z kontrastem 310 PLN
Zatoki bez kontrastu 250 PLN
Zatoki bez i z kontrastem 300 PLN
Przysadka bez i z kontrastem 270 PLN
Kręgosłup - dwie lub trzy przestrzenie 290 PLN
Kręgosłup - badanie spiralne 220 PLN
Jama brzuszna bez kontrastu 210 PLN
Jama brzuszna bez i z kontrastem 410 PLN
Jama brzuszna z kontrastem 380 PLN
Miednica mała bez kontrastu 220 PLN
Miednica mała bez i z kontrastem 410 PLN
Miednica mała z kontrastem 380 PLN
Kończyny, stawy - bez kontrastu 200 PLN
Kończyny, stawy - bez i z kontrastem 310 PLN
Krtań bez i z kontrastem 280 PLN
Krtań z kontrastem 255 PLN
Szyja bez kontrastu 270 PLN
Szyja bez i z kontrastem 380 PLN
Klatka piersiowa bez kontrastu 255 PLN
Klatka piersiowa bez i z kontrastem 410 PLN
Klatka piersiowa z kontrastem 330 PLN
Klatka piersiowa - HR 350 PLN
Angio TK klatki piersiowej 480 PLN
Angio TK głowy 480 PLN
Angio TK jamy brzusznej 460 PLN
Angio TK tętnic szyjnych 450 PLN
Aorta piersiowa 450 PLN
Aorta brzuszna z tętnicami biodrowymi 460 PLN
Aorta piersiowo-brzuszna 500 PLN
DentaScan 350 PLN

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek 8.00 – 18.00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne

Dane kontaktowe poradni

  • Adres ul. Kopernika 30 (parter), 10-513 Olsztyn
  • Telefon 89 532 45 61
Pozostaw swój
adres email
Skip to content