Gastroskopia

Strona główna Gastroskopia
Lekarz przygotowujący gastroskop do badania gastrologicznego żołądka

Zbadaj swój przewód pokarmowy!

Pracownia gastroskopii wyposażona jest w wysokiej klasy sprzęt medyczny. Współpracujemy wyłącznie z najlepszymi specjalistami w dziedzinie gastroenterologii a wyselekcjonowany personel pielęgniarski zapewnia fachową opiekę i wspiera pacjenta podczas badania. Wyniki wydawane są pacjentom bezpośrednio po badaniu. Naszym dodatkowym atutem jest fakt, iż w trosce o najwyższą jakość usług i bezpieczeństwo pacjenta, wykonujemy wszystkie badania używając wyłącznie jednorazowego sprzętu (np. narzędzia do pobierania wycinków do badania histopatologicznego, pętle diatermiczne, błyskawiczne testy ureazowe do wykrywania Helicobacter pylori itp.).

Otrzymałeś skierowanie od lekarza POZ bądź lekarza specjalisty?

Jeżeli to Twoje pierwsze tego typu badanie na pewno nurtuje Cię wiele pytań. Poniżej znajdziesz odpowiedzi na kilka podstawowych. W razie jakichkolwiek wątpliwości – śmiało zapytaj swojego lekarza.

Na czym polega badanie?

Gastroskopia to badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego (żołądka i dwunastnicy), przeprowadzane przy użyciu gastroskopu, tj. cienkiego i giętkiego przyrządu wprowadzanego przez przełyk, pozwalającego na zajrzenie do wnętrza tych narządów.

Kiedy wykonuje się gastroskopię?

Wskazań do wykonania gastroskopii jest bardzo dużo, począwszy od niepokojących bólów w nadbrzuszu mogących sugerować patologiczne zmiany powstałe w górnym odcinku przewodu pokarmowego, monitorowanie procesu leczenia choroby wrzodowej, nowotworowej i poszukiwanie źródeł i przyczyny występujących krwawień, zaburzenia łaknienia, wymioty o nieokreślonej przyczynie. Gastroskopię mogą mieć wykonywaną wszyscy, niezależnie od płci i wieku gdy nie ma przeciwwskazań do badania.

Czy są przeciwwskazania do wykonywania badania?

Brak współpracy pacjenta z lekarzem podczas badania – złe nastawienie, nadmierna nerwowość, astma, oparzenia przełyku, choroba wieńcowa o ostrym przebiegu, tętniak aorty, perforacja wrzodu żołądka, który może doprowadzić do wyrządzenia mu krzywdy oraz uszkodzenia instrumentu wartego niejednokrotnie cenę dobrej klasy samochodu. 

Jak przygotować się do badania?

Przed gastroskopią pacjent musi być na czczo 5-7 godzin, w dniu badania najlepiej nic nie jeść i nic nie pić. Przyjmowane codziennie leki należy zażyć rano tak jak zaleca lekarz.

Jak przebiega badanie?

Lekarz lub pielęgniarka znieczula przed badaniem gardło pacjenta, rozpylając na jego tylną ścianę lekko znieczulający roztwór ksylokainy, który należy przełknąć. Nie jest to zbyt przyjemne, ale skutecznie zmniejsza odruch wymiotny i badanie jest znacznie łatwiejsze do przeprowadzenia. Należy jednak pamiętać, że gastroskopia trwa dość krótko a korzyści z jej wykonania są ogromne – jest to bardzo cenne badanie w diagnostyce chorób układu pokarmowego.

Pacjent w trakcie badania może mieć przykre dolegliwości takie jak: odruchy wymiotne, kaszel i odbijanie. Jest to całkowicie normalne i należy się z tym liczyć. Aby opanować przykre odruchy należy się uspokoić, oddychać powoli i miarowo, słuchać poleceń pielęgniarek i lekarza, którzy są tam po to aby wszystko przebiegło sprawnie, dokładnie i aby zapewnić pacjentowi jak największy komfort badania. Do badania używamy nowoczesnego sprzętu, który jest odpowiednio dezynfekowany i myty a do zabiegów takich jak pobranie wycinka, test na Hp, usunięcie polipa itp. używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Gwarantuje to pacjentowi pewność i bezpieczeństwo podczas badania.

Czy pacjent powinien spodziewać się jakiś trudności po badaniu?

Po wykonanej gastroskopii pacjent powinien odpocząć kilka minut w poczekalni i następnie może udać się do domu. Nie należy spożywać posiłku bezpośrednio po badaniu, ponieważ gardło jest jeszcze znieczulone i nie można w pełni kontrolować odruchu połykania – można się zadławić. Stan taki mija zwykle po około 30 minutach. W przypadku, gdy pobierane są wycinki do badań należy się stosować do zaleceń lekarza.

Cennik

Cennik badań endoskopowych
Zabieg Cena
Gastroskopia diagnostyczna 330 PLN
Z testem ureazowym (do wykrywania Helicobacter pylori) 350 PLN
Z pobraniem wycinka do badania hist-pat 370 PLN
Z pobraniem wycinka i testem ureazowym 390 PLN
Badanie histopatologiczne +100 PLN

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek 8.00 – 18.00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne

Dane kontaktowe poradni

  • Adres ul. Kopernika 30 (parter), 10-513 Olsztyn
  • Telefon 89 532 45 60
Pozostaw swój
adres email
Skip to content