Kolonoskopia

Strona główna Kolonoskopia
Lekarka omawiająca wyniki badań kolonoskopii z pacjentką

Pokonaj lęk przed kolonoskopią

Kolonoskopia jest to badanie, które umożliwia obejrzenie od wewnątrz jelita grubego, w celu oceny stanu śluzówki, wykrycia zmian i ich ewentualnego usunięcia. Używa się do tego celu odpowiednio długiego, giętkiego i cienkiego aparatu tzw. kolonoskopu, który wprowadzany jest przez odbyt do jelita grubego.

Jak się dobrze przygotować do badania?

Dobre przygotowanie jelita do kolonoskopii poprawia dokładność i jakość badania oraz skraca jego czas, dlatego prosimy dostosować się do poniższych zaleceń ograniczając posiłki i odpowiednio stosując środki przeczyszczające (FORTRANS). Prawidłową reakcją na leki będą częste wypróżnienia, pod koniec już samą treścią płynną.

W jakim celu wykonuje się kolonoskopię?

Kolonoskopię wykonuje się w kilku przypadkach przy niepokojących zaburzeniach oddawania stolca i dolegliwościach bólowych, w przypadku wystąpienia krwawień z odbytu,  jako badanie profilaktyczne raka jelita grubego, u osób, u których stwierdzono polipy jelita grubego lub miały je wcześniej usuwane i wymagają stałej kontroli, do diagnozowania zmian w śluzówce jelita spowodowanych np. przez choroby zapalne jelitagrubego.

Jak przygotować się do tego badania?

Przed kolonoskopią wymagane jest dokładne oczyszczenie jelita ze strawionej treści pokarmowej. Przygotowanie polega na przyjmowaniu specjalnego środka przeczyszczającego oraz zachowaniu ścisłej, płynnej diety. Nie jest to proces dla pacjenta przyjemny wymaga dyscypliny i ścisłego przestrzegania zaleceń lekarza i ulotki leku ale jest to niezbędne aby podczas badania możliwe było obejrzenie każdego fragmentu śluzówki.

Jak przebiega badanie?

Badanie odbywa się w przystosowanym do tego typu badań gabinecie zabiegowym. Znajduje się w nim łazienka, wyłącznie do dyspozycji badanego pacjenta. W pokoju są przygaszone światła, zasłonięte okna. Pacjent, po wizycie w toalecie, gdzie należy rozebrać się od pasa w dół i okryć specjalnym fartuchem, układany jest na stole zabiegowym na boku. Na końcówce kolonoskopu znajduje się specjalne urządzenie, które przekazuje obraz do monitora, na którym lekarz ogląda wnętrze jelita. Giętki sprzęt o małym przekroju pozwala na dotarcie do wszystkich zakamarków jelita grubego i uwidocznienie jego całej powierzchni. Jeżeli pacjent sobie tego życzy może wraz z personelem śledzić przebieg badania na monitorze, który jest z zasięgu jego wzroku.

Gdy badanie uwidoczni polipy i lekarz oceni je jako możliwe do bezpiecznego i natychmiastowego usunięcia – użyte zostaną specjalne kleszczyki lub pętla diatermiczna, za pomocą których zmiany zostaną usunięte z powierzchni śluzówki ale jeśli zmiana jest duża – lekarz często decyduje tylko o pobraniu kilku drobnych wycinków. Wszystkie pobrane wycinki i polipy trafią do laboratorium celem ich oceny histopatologicznej.


Kolonoskopia zazwyczaj jest badaniem bardzo dobrze tolerowanym przez pacjentów, zależy to m.in. od indywidualnego progu bólowego, stanu zdrowia pacjenta i jego chęci współpracy z lekarzem podczas badania. Rzadko powoduje silne dolegliwości bólowe.

Badanie wymaga wtłaczania powietrza do wnętrza jelita, celem torowania drogi dla bezpiecznego przesuwania się w nim aparatu. Powoduje to dość nieprzyjemne uczucie wzdęcia i rozpierania oraz skurczów w jamie brzusznej jednak należy na polecenie lekarza pozbywać się nadmiaru tych gazów, co przynosi dużą ulgę i pozwala kontynuować badanie.

Badanie trwa średnio od 15 do 60 minut (np. gdy zaistnieje potrzeba usunięcia zmian). Uczucie wzdęcia i pełności mija po oddaniu wiatrów. Po badaniu od razu można jeść normalnie, wg upodobań, powrócić do codziennych zajęć i pełnej aktywności życiowej.

Cennik

Cennik badań endoskopowych
Zabieg Cena
Kolonoskopia diagnostyczna 490 PLN
Kolonoskopia z pobraniem wycinka do badania hist-pat 540 PLN
Kolonoskopia z polipektomią (1 polip) 570 PLN
Kolonoskopia z polipektomią (2 polipy) 630 PLN
Kolonoskopia z polipektomią (3 i więcej polipów) 690 PLN
Sigmoidoskopia diagnostyczna 390 PLN
Sigmoidoskopia z pobraniem wycinka do badania hist-pat 420 PLN
Sigmoidoskopia z polipektomią (1 polip) 440 PLN
Sigmoidoskopia z polipektomią (2 polipy) 490 PLN
Badanie histopatologiczne +100 PLN
Rektoskopia 280 PLN
Skleroterapia 500 PLN

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek 8.00 – 18.00
Sobota Nieczynne
Niedziela Nieczynne

Dane kontaktowe poradni

  • Adres ul. Kopernika 30 (parter) 10-513 Olsztyn
  • Telefon 89 532 45 60
Pozostaw swój
adres email
Skip to content